23 Ocak 2013 Çarşamba

Sevilerek Yapılan İşler

Şöyle bir söz var: "Eğer kederli isen geçmiştesin, kaygılı isen gelecekte, mutlu isen andasın." İnsan beyni durmadan düşünceler üretiyor, hiç durmuyor, sürekli olarak düşünceler arasında gidip, geliyor. Bu süreci kısa süreli de olsa durdurmanın yollarından birisi meditasyon.

El işleri de meditasyon  yollarından birisi. Mesela örgü örmek, ilmekler arasında gidip, gelirsiniz o ana odaklanırsınız. Sevdiğiniz, zevkle yaptığınız hobiler sizi o ana bağlar. Sizi geçmişi düşünmekten ya da gelecek ile ilgili kaygılardan uzaklaştırır.

Örneğin fotoğraf çekmeyi seviyorsunuz. İstediğiniz görüntüyü yakalamak için tüm dikkatinizi verirsiniz. Çiçekleri seviyorsanız, kurumuş yapraklarını temizler, suyunu kontrol edersiniz, yeni açan çiçeklerine bakarsınız. Burada önemli olan sevdiğiniz hobileri bulmaktır. Işine tutkuyla bağlı olanlar da bu konuda şanslılar.


Çocuklarımızın sevdiği, tutkuyla bağlanacağı işi bulmasında yardımcı olmamız, en azından bu süreç içerisinde engelleyici olmak yerine destekler bir tutum izlemek ne kadar önemli değil mi? Bütün hayatı boyunca seveceği, coşkuyla yapacağı bir iş yerine nefret ettiği, hiç zevk almadığı bir işi yapması ne acı bir durum.

4 yorum:

 1. Of of of.... Bu yazı tam benlik! 12 yılının neredeyse tamamını hiç sevmediği işlerde geçiren ben!

  Ve evet! İşini severek yapan, işinden mutlu olan insanlar aslında ne şanslı insanlardır...

  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Kesinlikle katılıyorum yazdıklarınıza.
  Hobiler bir çeşit terapi bence de. Hep derim üretemeyen, aklını ve elini kullanmayan insanlar mutsuzdur diye.
  Ve o söz ne kadar doğru.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle. Teşekkür ederim, sevgiler.

   Sil