23 Ocak 2013 Çarşamba

Sevilerek Yapılan İşler

Şöyle bir söz var: "Eğer kederli isen geçmiştesin, kaygılı isen gelecekte, mutlu isen andasın." İnsan beyni durmadan düşünceler üretiyor, hiç durmuyor, sürekli olarak düşünceler arasında gidip, geliyor. Bu süreci kısa süreli de olsa durdurmanın yollarından birisi meditasyon.

El işleri de meditasyon  yollarından birisi. Mesela örgü örmek, ilmekler arasında gidip, gelirsiniz o ana odaklanırsınız. Sevdiğiniz, zevkle yaptığınız hobiler sizi o ana bağlar. Sizi geçmişi düşünmekten ya da gelecek ile ilgili kaygılardan uzaklaştırır.

Örneğin fotoğraf çekmeyi seviyorsunuz. İstediğiniz görüntüyü yakalamak için tüm dikkatinizi verirsiniz. Çiçekleri seviyorsanız, kurumuş yapraklarını temizler, suyunu kontrol edersiniz, yeni açan çiçeklerine bakarsınız. Burada önemli olan sevdiğiniz hobileri bulmaktır. Işine tutkuyla bağlı olanlar da bu konuda şanslılar.


Çocuklarımızın sevdiği, tutkuyla bağlanacağı işi bulmasında yardımcı olmamız, en azından bu süreç içerisinde engelleyici olmak yerine destekler bir tutum izlemek ne kadar önemli değil mi? Bütün hayatı boyunca seveceği, coşkuyla yapacağı bir iş yerine nefret ettiği, hiç zevk almadığı bir işi yapması ne acı bir durum.

20 Ocak 2013 Pazar

Pi'nin Yaşamı

 Zorlu bir süreç sonrası, dün çocuklarla birlikte "Pi'nin yaşamı" isimli filme gidebildik. İstanbul'da, hafta sonları sinemaya gitmek bazen yoğunluk yüzünden gerçekten insanı zorluyor. 

ilginç bir film olması nedeniyle sizlerle paylaşmak istedim. Film Yann Martel'in çok satan kitap serisinden uyarlanmış. Konusu kısaca şöyle: Pi, Hindistan'da ailesi ile birlikte bir hayvanat bahçesinde yaşamaktadır. Babasının kararıyla Kanada'ya göç etmek üzere tüm hayvanlar ve ailesi ile birlikte Hindistan'dan bir yük gemisine binerler. Gemi, trajik bir şekilde batar, Pi, Pasifik Okyanusu'nun zor  koşulları içerisinde, bir can kurtaran filikasında yapayalnız kalır. Yalnız derken sandalın içerisinde onunla birlikte bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan, Richard Parker adında bir Bengal kaplanı da bulunmaktadır. Pi, yanında hayvanlarla birlikte hayatta kalma savaşı verir. Film, 3D olarak çekilmiş, görsel zenginliği olan, simgelerin kullanıldığı ve genel olarak inanç konusunun işlendiği bir film. 

Filmin bizi etkileyen yanı, her birimizin ayrı anlamlar yüklediği sonu odu. Eve geldikten sonra epey bir süre üzerinde tartıştık. Herkes kendine uygun, farklı bir son seçti.

Sonuç olark ilginç ve farklı bir film, hafta sonunu değerlendirmek isteyenler için bir alternatif olabilir. (filmde 13 A sınırlaması var)

Hepinize keyifli bir hafta sonu dilerim.

14 Ocak 2013 Pazartesi

Güzel Bir Kitap - Bahçemde Yeşeren UmutlarKitabı bir günde bitirdim ve severek okudum. Bahçemde Yeşeren Umutlar, yazarın ilk 2 kitabından tamamen farklı karakterlerden oluşuyor.Kitabın kahramanı Susannah, orta yaşların başlarında,  hayatını sorgulama döneminde bir kadın. Geçmişinde yapmış olduğu bazı seçimleri ve aldığı kararları, yeniden gözden geçirdiği bir dönem yaşıyor. Ayrıca, hayatın getirdiği ve bir çok insanın yaşadığı; anne, baba ve çocukları ile ilişkilerinin değişime uğraması ve buna uyum sorunları yaşamakta. Sonuç olarak güzel bir hikaye, sıcak, samimi ve akıcı bir kitap.  

5 Ocak 2013 Cumartesi

Pizza


Bu hafta sonu pizza yapmak ister misiniz?
İşte bu da benim pizza tarifim:

Hamur için:

1 bardak ılık su
1 çorba kaşığı maya
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 çorba kaşığı zeytinyağ
3 bardak un (ben tam buğday unu kullandım)
tuz

Hamur hazırlandıktan sonra 1 saat mayalanması için bekliyoruz. Bu arada sosu hazırlayabilirsiniz

Sos için:

Domates rendesi (yazın buzluğa koymuştum, onlardan kullandım.)
zeytinyağ
1 diş sarımsak
baharat (karabiber, kırmızı biber, kekik, tuz, çok az şeker)

Hamuru açıp pişirdiğiniz sosu üzerine sürün ve istediğiniz malzemeyi yerleştirin. Ben 190 derece fırında yaklaşık 25 dakika pişirdim.

4 Ocak 2013 Cuma

El İşleri, Sırt ağrıları

El işleri yapan kişilerde zaman içerisinde sırt ağrıları ve eklemlerde hasar oluşumu oluşabiliyormuş. Ben de sırt ağrılarım için doktora gittiğimde sorduğu sorulardan biri el işi yapıp yapmadığım oldu. Bunu önlemek için doktorların tavsiyesi el işi yaparken yarım saati geçirmemek. Konu ile ilgili hazırlanmış güzel bir video var. İlgilenenler buraya: http://saglik.kanald.com.tr/kemik-ve-eklem-hastaliklari/kas-ve-sirt-agrilari/el-isleri-kaslari-nasil-zedeliyor bakabilir.