24 Şubat 2013 Pazar

Yeniden Değerlendirilenler

Bu hafta sonu boyama ile geçti. Hep şişe boyamak istiyordum, hazır boyalar çıkmışken beklemede olan toprak yoğurt kapları da sıraya girdi.

Yoğurt kaplarından ilkini matkapla delindikten sonra saksı olarak kullanmayı,
ikincisini de içerisine sabun koyarak kullanmayı düşünüyorum.


Herkese keyifli bir pazar dilerim

14 Şubat 2013 Perşembe

"Ayvalık Mutfağı"
Ülkemizin zengin mutfaklarından birine sahip olan Ayvalık yöresine ait  yemek tariflerinin yer aldığı bir kitap, "Kydonia Ayvalık Mutfağı Ege'nin Arka Bahçesi". Yazarı Erkan Acurol, Ayvalık yöresine özgü mutfağı mahalle aralarına girip kapı kapı dolaşarak araştırmış, Ayvalık içinde ve Cunda adasındaki lokantaların mutfaklarına girerek tarifler almış. Yazarın kendi sözleriyle "Baharatsız ve az baharatlı yemeklerin yanı sıra zeytinyağının çiğ olarak tüketilmesi yörenin yemeklerine ayrı bir tat ve lezzet verir". Ayvalık yemeklerini çok seven bir kişi olarak ben kitabı çok sevdim ve hatta kitapta yer alan "kabuğu ve içi ile portakal reçeli" tarifi ile portakal reçeli hazırladım. Gerçekten güzel oldu.


Kitapta, kabak çiçeği dolması, kalçunya, pırasa kavurma, sap ve kabuğu ile enginarlı bakla, lor tatlısı, sakızlı kurabiye gibi yöreye özgü çok güzel ve değişik tarifler var ve tarifler, basit ve pratik bir şekilde hazırlanmış. Özellikle Ayvalık mutfağı meraklılarına tavsiye ederim.

10 Şubat 2013 Pazar

Renkli Fiskos Örtüsü


Bu fiskos örtüsü, bana hediye olarak geldi. Motifler, tek tek kasnak üzerinde iğne ile çalışılarak hazırlanmış, yani ciddi bir emek ürünü. Ancak ben en çok renklerine bayıldım.Birleştirmeleri de dikişle yapılmış. Daha önce rastlamadığım bu çalışmayı çok beğendim, umarım sizler de beğenirsiniz, herkese keyifli bir pazar günü diliyorum.